اجتماعی

افطاری ثبت جهانی می‌شود

افطاری ثبت جهانی می‌شود

علی دارابی قائم‌مقام وزیر و معاون میراث‌فرهنگی کشور گفت: پرونده ثبت جهانی «افطاری و سنت‌های اجتماعی و فرهنگی وابسته آن» پرونده «هنر تذهیب» و پرونده «زیارت رضوی» سه پرونده‌ای هستند که در نوروز ۱۴۰۱ برای یونسکو ارسال شده است. 

معاون میراث‌فرهنگی کشور در ادامه گفت: همزمانی ارسال پرونده میراث‌فرهنگی ناملموس «افطاری» به یونسکو در بهار ۱۴۰۱ با ایامی که به پیشواز ماه مبارک رمضان می‌رویم، اتفاق بسیار فرخنده‌ای است.

دارابی همچنین گفت: پرونده ثبت جهانی افطاری با پیشنهاد ایران و با همکاری کشورهای ترکیه، آذربایجان و ازبکستان تدوین شده است و امیدواریم در سال ۲۰۲۳ در نشست کمیته بین‌الدولی میراث‌فرهنگی ناملموس یونسکو مطرح می‌شود.

قائم‌مقام وزیر میراث‌فرهنگی در ادامه بیان کرد: پرونده ثبت جهانی افطاری ظرفیت آن را دارد که تمامی کشورهای اسلامی عضو این پرونده جهانی میراث‌فرهنگی ناملموس شوند و جمهوری اسلامی ایران از این موضوع بسیار استقبال می‌کند.

وی با بیان اینکه دومین پرونده امسال، پرونده «هنر تذهیب» است، گفت: تذهیب هنری ایرانی‌اسلامی است که تاریخی دیرین در جغرافیای فرهنگی ما دارد. این پرونده به صورت مشترک میان ایران، ترکیه، آذربایجان، تاجیکستان و ازبکستان تدوین شده است و ان‌شاءالله در سال ۲۰۲۳ میلادی در نشست کمیته بین‌الدولی میراث جهانی ناملموس مورد بررسی یونسکو قرار خواهد گرفت.

دارابی درباره پرونده زیارت رضوی نیز گفت: پرونده «زیارت رضوی» پرونده ملی ایران است و به دلیل اهمیت و شرایط خوب پاسداری از این سنت فرهنگی ناملموس، به منظور ثبت در فهرست برنامه‌های خوب پاسداری یونسکو تدوین شده است.

معاون میراث‌فرهنگی کشور گفت: پرونده زیارت رضوی با عنوان برنامه پاسداری برای ارتقای میزبانی از زوار رضوی، برنامه‌ای در حوزه میراث‌فرهنگی ناملموس است که به شرح اقدامات و برنامه‌های اجرایی کشور در جهت پاسداشت سنت زیارت حضرت رضا(ع) می‌پردازد.

وی گفت: این پرونده در سال ۱۳۹۸ به یونسکو ارسال شده بود ولی به‌دلیل محدودیت‌های سهمیه یونسکو مجددا در فرمت جدید تدوین و برای یونسکو ارسال شده است.

۲۳۳۲۳۳

مجله خبری recive.ir

دانلود نرم افزار

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا