سمنان

افزایش پوشش گیاهی سطح حوزه آبخیز نقش بسزایی در کاهش فرسایش خاک خواهد داشت

افزایش پوشش گیاهی سطح حوزه آبخیز نقش بسزایی در کاهش فرسایش خاک خواهد داشت

به گزارش خبرگزاری recive استان سمنان ، این دیدارصمیمانه وکاری با حضور مدیر کل دفتر کنترل سیلاب و آبخوانداری سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور ابوطالب قزلسفلو و جعفرمرادی حقیقی مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان با محمدحمیدی معاونت هماهنگی امورعمرانی استانداری سمنان وهمکاران معاونت آبخیزداری اداره کل در دفتر معاونت هماهنگی امورعمرانی استانداری سمنان برگزار گردید. طرفین بر لزوم نگرش جامع حوضه آبخیز وفعالیت قرارگاه جهادی طرح‌های آبخیزداری استان سمنان گفتگو کردند.

محمد حمیدی معاونت هماهنگی امورعمرانی استانداری سمنان اظهار داشت: اجرای طرح های مکانیکی بیولوژیکی آبخیزداری علاوه بر حفاظت آب و خاک باعث افزایش سطح سفره های آب‌ زیرزمینی، تغذیه آبخوان ها و افزایش دبی چشمه ها گردیده و با افزایش پوشش گیاهی سطح حوزه آبخیز نقش بسزایی در کاهش فرسایش خاک خواهد داشت.

معاونت هماهنگی امورعمرانی استاندار سمنان در این دیدار تاکید کرد: نقشه‌های حوزه‌های اصلی آبخیز و پروژه‌های هر دستگاه در این قرارگاه به تفکیک برنامه تهیه شود.

وی با اشاره به اینکه ۳۰ هزار میلیارد تومان اعتبار در این حوزه در کشور تعیین شده، افزود: پروژه‌های مربوط با برآورد اعتبار به قرارگاه جهادی وزارت کشور پیشنهاد می‌شود.

در حاشیه این دیدار قزلسفلو مدیر کل دفتر کنترل سیلاب و آبخوانداری کشور به موضوعات مختلفی اشاره کردند .

قزلسفلو مدیر کل دفتر کنترل سیلاب و آبخوانداری کشور گفت: اهمیت جامع نگری در مطالعات منابع طبیعی و آبخیزدار ی یک حوضه آبخیز و شناسایی مسائل مرتبط با آبخیزنشینان و سپس ارائه راه حلهایی مبتنی بر توسعه پایدار با همراهی تسهیلگران فعال و آشنا به مسائل گوناگون حوضه آبخیز با همکاری جوامع محلی و بهره برداران باید مورد توجه قرار بگیرد.

در ادامه نیز جعفرمرادی حقیقی مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان گفت : قرارگاه جهادی طرحهای آبخیزداری به منظور پیشگیری از آثار سوء خشکسالی های پی در پی و جلوگیری از آثار تخریبی سیلاب ها در مناطق دارای بارندگی های زیاد راه اندازی شده است .

محمد راستین معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان مسائل های مختلف مرتبط با حوزه های آبخیز را مطرح کرد و افزود : موضوع نگرش جامع بر کلیه مسائل مرتبط با حوزه های آبخیز مورد بررسی و تعیین راهکارهای اساسی با تکیه بر مسائل آبخیزنشینان همواره در دستور کار همکاران این حوضه می باشد و در این خصوص هماهنگی های بین ستاد بحران استانداری و دستگاه های ذیربط با موضوع تعیین اولویتهای اجرایی مسائل سیل و فرسایش در حوزه های آبخیز استان انجام شده ونتایج این نشست ها رضایت بخش بوده است .

۴۶

مجله خبری recive.ir

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا