سمنان

افزایش ضریب نفوذ اینترنت همراه سمنان به ۱۲۱.۷۹ درصد

افزایش ضریب نفوذ اینترنت همراه سمنان به ۱۲۱.۷۹ درصد

به گزارش خبرگزاری recive استان سمنان، سید یاسر حسن پور مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان سمنان روز شنبه طی گفتگوی مطبوعاتی با اهالی رسانه با اشاره به آخرین گزارش آماری بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات، گفت: در حال حاضر استان سمنان با بیش از ۹۲۱ هزار و ۹۲۴ مشترک فعال پهن باند تلفن همراه، با صعود ۲۰.۱۴ درصدی استان در شاخص ضریب نفوذ اینترنت پر سرعت همراه این شاخص در استان از ۱۰۱.۳۷ درصد به ۱۲۱.۷۹ درصد رسیده است.

وی با تاکید بر لزوم توسعه و ارتقا کیفی شبکه تلفن همراه در این استان، خواستار همکاری بیشتر بین اپراتورها در استفاده اشتراکی از سایت ها، احداث سایت های جدید چند اپراتوره با هدف ساماندهی و تجمیع دکل ها شد و افزود: برای جلب رضایت شهروندان و بهبود وضعیت، تعامل و همکاری بیشتر بین اپراتورها باید مبنای کار قرار گیرد

مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان از نظارت بر کلیه حوزه های ارتباطی به عنوان دیگر وظیفه ذاتی وزارت متبوع خود نام برد و خاطرنشان کرد: این اداره کل وظایف نظارتی خود را با حساسیت کامل پیگیری می‌کند.

وی با اشاره به ارائه ۱۰۰درصدی خدمات ارتباطی در ۲۱ شهر این استان افزود: ارائه خدمات ارتباطی در روستاهای بالای ۲۰ خانوار نیز با جدیت دنبال می‌شود.

حسن‌پور با بیان اینکه ۳۰۷ روستا از ۵۴۹ روستای استان جمعیت بالای ۲۰ خانوار دارند ادامه داد: در حال حاضر ۵۴۱ روستا از ۵۴۹ روستای استان دارای زیرساخت ارتباطی هستند و تنها ۸ روستا در کل استان وجود دارد که فاقد ارتباط هستند. البته این روستاها نیز عمدتا آبادی‌های تک خانوار و یا برخی واحدهای کوچک تولیدی هستند که کد آبادی دریافت کردند.

مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان با بیان اینکه دولت براساس قانون موظف به تامین اینترنت برای روستاهای بالای ۲۰ خانوار است اضافه کرد: تا پایان سال ۱۴۰۰ از ۳۷۰ روستای بالای ۲۰ خانوار استان ۲۳۳ روستا از اینترنت پرسرعت سیار بهره‌مند شدند ۲۷۱ روستا نیز دارای اینترنت ثابت و سیار هستند و تنها ۳۶ روستای فاقد اینترنت در کل استان پهناور سمنان وجود دارد که این روستاها نیز تا پایان امسال تعیین‌تکلیف خواهند شد.

وی با بیان اینکه دولت تکلیفی برای ایجاد پوشش اینترنت در روستای زیر ۲۰ خانوار ندارد گفت: با این وجود در استان سمنان ۱۳۵ روستای زیر ۲۰ خانوار که عمدتا روستاهای اقماری در پیرامون روستاهای بزرگ هستند نیز از اینترنت پرسرعت بهره‌مند شدند.

وی از پوشش ۹۵درصدی در جاده‌های بین‌شهری و بین بخشی این استان خبر داد و گفت: دولت براساس قنون هیچ تعهدی برای ایجاد پوشش در جاده‌های روستایی ندارد.

وی هزینه توسعه زیرساخت های ارتباطی را گران برشمرد و تصریح کرد: برای پوشش اینترنتی در ۳۶ روستای باقیمانده استان به اعتباری بیش از ۹۵ میلیارد تومان نیاز است.

حسن‌پور به سرمایه گذاری بالای ارتباطات و فناوری اطلاعات استان در یک سال اخیر پرداخت و گفت: در همین ارتباط ۵۰ میلیارد تومان در حوزه شهری، ۲۱ میلیارد تومان در حوزه روستاها، ۹ میلیارد تومان در حوزه فیبرنوری و بیش از هفت میلیارد تومان نیز در حوزه پارک اقتصاد دیجیتال استان سرمایه گذاری و هزینه شده است.

وی همچنین از فعالیت ۱۲۵ دفتر پیشخوان فعال در این استان خبر داد و اضافه کرد: این دفاتر بیش از ۱۰۵ خدمت از ۲۹ دستگاه اجرایی را به مردم استان ارائه می دهند.

وی از فعالیت ۱۰۴ دفتر پیشخوان در مناطق شهری استان خبر داد و اظهار کرد: ۲۱ دفتر پیشخوان نیز در روستاهای این استان فعالیت دارند.

مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان در پاسخ به پرسشی در ارتباط با عدم پوشش ارتباطی در برخی روستاها و جاده های روستایی پرتردد گفت: این اداره کل موظف است که در توسعه زیرساخت های ارتباطی به قوانین حاکمیتی عمل کند و بر مبنای این قوانین هیچ تعهدی در پوشش اینترنتی جاده های روستایی ندارد. البته همکاران ما همه تلاش خود را به کار می گیرند تا هم استانی‌ها تا حد امکان از خدمت این بخش بهره‌مند شوند.

در پایان این نشست از اهالی رسانه تجلیل شد.

۴۸

مجله خبری recive.ir

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا