کهگیلویه و بویراحمد

اعتبار لازم برای ساماندهی بلادشاپور دهدشت در سطح ملی پیگیری می‌شود

اعتبار لازم برای ساماندهی بلادشاپور دهدشت در سطح ملی پیگیری می‌شود

گردشگری و صنایع‌دستی رضا سامه روز دوشنبه در این باره اظهار داشت: اقدامات مرمتی خوبی برای احیای بناهای تاریخی بافت تاریخی شهر دهدشت صورت گرفته است.

وی افزود: این شهر تاریخی یکی از ظرفیت‌های بزرگ حوزه میراث‌فرهنگی در کشور است.

مدیرکل دفتر امور پایگاه‌های میراث ملی و جهانی وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی کشور بیان کرد: هدف از این بازدید، احصای ظرفیت‌ها و گفت‌وگو در مورد چالش‌های حفاظتی و زیرساختی در راستای رفع موانع پیش‌رو در امور حفاظتی و زیرساختی مجموعه بود.

اعتبار لازم برای ساماندهی بلادشاپور دهدشت در سطح ملی پیگیری می‌شود

سامه تصریح کرد: با توجه به اهمیت توسعه بیشتر بلاد شاپور در شهرستان کهگیلویه امیدواریم با هم‌افزایی بیش‌ازپیش، موجبات بالفعل شدن ظرفیت‌های موجود این شهر تاریخی فراهم شود.

بافت قدیمی بلاد شاپور با ۴۵ هکتار وسعت یکی از بزرگترین بافت های تاریخی کشور به شمار می آمد اما این بافت به دلایل توسعه شهرنشینی تخریب شد و هم اینک ۳۷ هکتار از این شهر قدیمی باقی مانده است.

براساس شواهد تاریخی موقعیت جغرافیایی این شهر به عنوان یکی از مراکز سکونت صفویان و تجارت با بنادر جنوبی ، نقش مهمی در اقتصاد و تجارت زمان خود داشته است.

وجود بیش از دو هزار خانه، مسجد، حمام، کاروانسرا و بازار بزرگ در این بافت قدیمی نشان از قدمت بالای آن است که روز به روز درحال نابودی و تخریب است.

در ضلع غربی بافت تاریخی دهدشت کاروانسرایی به‌جا مانده از عصر طلایی صفویه وجود دارد، این بنا دارای ۳۷ حجره و ۳۰ ایوان در جلوی حجره‎ها بوده که دور تا دور حیاط بنا شده‎اند.

چهار ایوان بزرگ در چهار گوشه آن به شکل متقارن وجود دارد که هر ایوان به سه یا چهار حجره راه دارد و این کاروانسرا محل بیتوته بازرگانان آن روزگار بوده است.

بلاد شاپور ، میراثی تاریخی در دل شهر دهدشت مرکز شهرستان کهگیلویه از ظرفیت های گردشگری مهم شهرستان است که تاکنون اقدام قابل توجهی برای معرفی و جذب گردشگر در این بافت صورت نگرفته است.

۴۶

مجله خبری recive.ir

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا