اخبار استانها

استقرار واحدهای صنعتی آب بر در استان قزوین ممنوع است

استقرار واحدهای صنعتی آب بر در استان قزوین ممنوع است

به گزارش خبرگزاری recive از قزوین؛ مهران شنتیائی، مدیرکل حفاظت محیط زیست استان قزوین در نشست خبری که به مناسبت هفته محیط زیست با شعار”محیط زیست مردم پایه، هوشمند و فن‌آورانه” و با حضور اصحاب رسانه در سالن جلسات اداره محیط زیست برگزار شد، اظهار کرد: یک‌هزار و ۴۳۶مورد استعلام برای ایجاد واحدهای صنعتی و تولیدی به اداره کل محیط زیست اعلام شده و در مجموع با یک‌هزار و ۲۶۴مورد موافقت شده و با ۱۷۲مورد که مغایر با ضوابط استقرار بوده مخالفت شده است.

او افزود: در سال گذشته ۲هزار و ۶۴۶مورد پایش از واحدهای تولیدی و صنعتی فعال انجام شده که ۵۴۶مورد در بخش فاضلاب بوده و ۱۸۱مورد استانداردهای لازم را داشتند و برای سایر واحدها که مطابق با استاندارد نبودند اخطاریه و برای برخی هم ارجاع به مراجع قضایی صورت گرفته است.

این مسئول گفت: در سال گذشته ۶۸۰مورد اخطاریه برای واحدهای تولیدی استان صادر شده است و در مجموع ۵۸واحد آلاینده در استان شناسایی شده است که نیروگاه شهید رجایی از جمله آن‌ها است.

شنتیائی اظهار کرد: قزوین اولین استانی است که چاه‌های پایشی در آن حفر شده که یکی از آن‌ها در محل سایت پسماند محمدآباد است که این سایت به دلیل ورود زباله خارج از ظرفیت با مشکل مواجه شده است، البته هیچ‌گونه زباله عادی خارج از استان به این سایت وارد نمی‌شود.

او ادامه داد: با راه‌اندازی خط پردازش کمپوست میزان شیرابه تولید شده در این سایت تا هشت برابر کاهش پیدا می‌کند، بخشی هم برای ایجاد فضای سبز در نظر گرفته شده و تبدیل زباله به انرژی پاک هم در این سایت مد نظر است که با تحقق آن بخش قابل توجهی از مشکلات سایت و پسماند استان حل می‌شود.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان قزوین بیان کرد: استقرار واحدهای صنعتی آب بر باتوجه به فرونشست و افت منابع زیرزمینی ممنوع شد که صنایع فولاد ازجمله آن‌ها هستند.

این مقام مسئول گفت: سه ایستگاه سنجش آلودگی هوا در استان مستقر است که نتایج پایش آن‌ها به طور آنلاین در دسترس است و شش میلیارد از اعتبار سفر رئیس‌جمهور به استان به تجهیز این سامانه‌ها تخصیص می‌یابد.

شنتیائی بیان کرد: در استان قزوین سه منطقه حفاظت شده وجود دارد که زیست‌گاه گونه‌های مختلف جانوری است و ۵۰محیط‌بان حفاظت از آن را بر عهده دارند.

او اظهار کرد: در سال گذشته ۲۳۳متخلف محیط زیستی دستگیر شده که شامل ۱۸۵تخلف بوده است و ۳۴مورد سلاح غیرمجاز هم کشف شده و در این زمینه قزوین جزء استان‌های برتر است، باید توجه داشت که میزان کشف تخلفات محیط زیستی و سلاح‌ها افزایش یافته است.

این مقام مسئول ادامه داد: ۲۸تشکل زیست محیطی در استان قزوین درحال فعالیت هستند که تعدادی از آن‌ها درحال اخذ مجوز هستند و آموزش سازمان‌های مردم‌نهاد و نگرش تخصصی در آن‌ها ضرورت دارد که در استان درحال انجام است.

او در بخشی از سخنان خود با اشاره به نام‌گذاری۱۶ تا ۲۲خردادماه تحت نام هفته محیط زیست تصریح کرد: شعار امسال این هفته”محیط زیست مردم‌پایه، هوشمند و فن‌آورانه” است که جزو اولویت‌ها و سیاست‌های محیط زیست است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان قزوین، آیین تجلیل از محیط‌بانان نمونه هم‌زمان با سالروز میلاد امام رضا (ع) و روز محیط‌بان را نیز از برنامه‌های این هفته برشمرد.

۴۸

مجله خبری recive.ir

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا