تبلیغات

از کجا سایز دوچرخه را بفهمیم؟

دوچرخه‌ها در سایزها، اندازه‌ها و ابعاد مختلفی تولید می‌شوند. در زمان خرید دوچرخه، باید دوچرخه‌ای با اندازه و ابعاد متناسب با بدن خود خریداری کنید. مهمترین نکته در تأمین ایمنی دوچرخه سوار در هر سن و سالی انتخاب دوچرخه سایز مناسب در زمان خرید دوچرخه است. اما سوال اساسی اینجا است که سایز مناسب دوچرخه را چگونه می‌توان تشخیص داد؟ ما در این مقاله قصد داریم به این سوال پاسخ دهیم. اگر به سلامت و ایمنی خود در زمان دوچرخه سواری اهمیت می‌دهید تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

اهمیت خرید دوچرخه با توجه به سایز

دوچرخه سواری زمانی ایمن و اصولی است که دوچرخه مناسب با اندام خود خریداری کنید. آسیب به عضلات و ستون فقرات در زمان دوچرخه سواری تنها بخشی از معضلات انتخاب دوچرخه با سایز نامناسب است. ضمن این که خطر بروز حادثه به ویژه برای کودک و نوجوانان در صورت استفاده از دوچرخه با سایز نامناسب بسیار بیشتر خواهد بود. دوچرخه با سایز مناسب به معنای لذت بردن از رکاب زدن و یک دوچرخه سواری بدون فشار به عضلات و آسیب‌های استخوانی است. وقتی برای کودک دوچرخه‌ای با سایز مناسب خریداری کنید علاقه او به دوچرخه سواری بیشتر می‌شود و از دوچرخه سواری لذت بیشتری خواهد برد. در نتیجه در هنگام خرید دوچرخه سایز متناسب مهم ترین معیار انتخاب است.

مهمترین اثرات انتخاب درست سایز دوچرخه به ویژه برای کودکان و نوجوانان به این شرح است:

استفاده طولانی مدت از دوچرخه: دوچرخه وسیله‌ای است که می‌توانید برای چندین سال متوالی از آن استفاده کنید. بنابراین بسیار مهم است که یک دوچرخه با سایز مناسب انتخاب کنید. در غیر این صورت خیلی زود مجبور به تعویض دوچرخه خواهید شد. از آنجایی که دوچرخه یک کالا با قیمت بالا است تعویض دوچرخه می‌تواند هزینه‌های زیادی برای شما به همراه داشته باشد.

حفظ سلامتی: وقتی سایز دوچرخه متناسب با اندام خود انتخاب می‌کنید، از اعمال فشار اضافه روی بدن و ستون فقرات جلوگیری می‌شود. ضمن این که رکاب زدن با سایز دوچرخه مناسب بسیار آسان بوده و نیروی کمی طلب می‌کند. در نهایت دوچرخه‌سوار دیرتر خسته شده و از دوچرخه‌سواری لذت بیشتری می‌برد.

حفظ تعادل راحت تر: وقتی در اثر رکاب زدن روی دوچرخه نامناسب انرژی زیادی صرف شود، فشارهای اضافه به عضلات دوچرخه سوار باعث برهم خوردن تعادل ورزشکار می‌شود. بنابراین برای افزایش ایمنی دوچرخه سواری باید از دوچرخه سایز مناسب استفاده شود تا ایجاد تعادل راحت‌تر بوده و دوچرخه سوار کمتر خسته شود.

 

روش سایزبندی دوچرخه

دوچرخه‌ها بر اساس اندازه چرخ و اندازه بدنه سایزبندی می‌شوند. اندازه فریم یا تنه دوچرخه شامل اندازه طول میله تنه بین توپی تنه و میله زین است و به صورت S، M، L، XL، XXL تعیین می‌شود. سایز تنه دوچرخه باید متناسب با قد و ابعاد بدنی دوچرخه سوار انتخاب شود. سایز تنه دوچرخه هم بر اساس اینچ تعیین می‌شود.

یکی دیگر از روش‌های بسیار رایج برای سایزبندی دوچرخه‌ها انتخاب سایز بر اساس قطر چرخ دوچرخه است. واحد اندازه گیری قطر چرخ اینچ است. به این ترتیب مثلا وقتی صحبت از دوچرخه سایز ۲۰ می‌شود منظور دوچرخه‌ای با چرخ به قطر ۲۰ اینچ است. معمولا قطر چرخ‌های دوچرخه بزرگسال ۲۴.۲۶، ۲۷/۵ و ۲۹ اینچ است. سایز دوچرخه کودک نیز شامل دوچرخه‌های ۱۲.۱۶ و ۲۰ اینچ می‌شود.

 

اندازه گیری سایز دوچرخه بر اساس شاخص Ape

یکی از راه‌های تعیین سایز بدنه دوچرخه استفاده از شاخص Ape است. برای استفاده از این روش باید ابتدا دست‌های خود را کاملا باز کرده و اندازه فاصله میان دو دست را از اندازه قد خود کم کنید. در صورتی که عدد به دست آمده صفر باشد بدن شما اندازه نرمال دارد و می‌توانید از جدول تعیین سایز استاندارد استفاده کنید.

اگر اندازه به دست آمده منفی یا مثبت باشد، به اندازه آن عدد باید سایز دوچرخه انتخابی شما کوچک‌تر یا بزرگتر از استاندارد باشد. یک روش دیگر نیز برای تعیین سایز دوچرخه در زمان خرید دوچرخه می‌توانید استفاده کنید، در این روش باید ارتفاع کف پا تا فاق حدود ۵ سانتی متر بلندتر از ارتفاع میله افقی دوچرخه تا زمین باشد.

 

اندازه گیری سایز دوچرخه بچگانه

یکی از بزرگترین اشتباهاتی که والدین انجام می‌دهند انتخاب سایز دوچرخه بر اساس سن کودک است. روش درست آن است که سایز دوچرخه کودک بر اساس قد و جثه او انتخاب شود. رایج‌ترین روش برای انتخاب سایز دوچرخه کودک انتخاب آن بر اساس طول قطر چرخ‌های دوچرخه تعیین می‌گردد. همان طور که قبلا هم اشاره کردیم بهترین انتخاب سایز دوچرخه کودک اندازه‌های ۱۲.۱۶ و ۲۰ اینچ است. بهترین سایز دوچرخه برای کودکان دوچرخه‌ای است که کودک در زمان نشستن پایش به راحتی به زمین برسد.

 

نرم‌افزارهای آنلاین برای محاسبه سایز دوچرخه

یک روش بسیار آسان وجود دارد که به کمک آن می‌توانید به راحتی سایز دوچرخه مورد نظر خود را انتخاب کنید. نرم افزارهای کاربردی وجود دارد که می‌توان از آن‌ها برای انتخاب سایز مناسب دوچرخه استفاده کرد. چنین نرم افزارهایی بسیار کاربردی برای محاسبه سایز دوچرخه طراحی شده این نرم افزارها عموما به صورت آنلاین و رایگان در اختیار کاربران قرار دارد.

برای استفاده از چنین نرم افزاری باید ابتدا نوع دوچرخه مورد نظرتان را انتخاب کنید، رایج‌ترین نوع دوچرخه‌ها که می‌توان در این نرم‌افزار انتخاب کرد شامل دوچرخه جاده، دوچرخه کوهستان، دوچرخه بی‌ام ایکس و دوچرخه بچگانه می‌شود. هرکدام از این دوچرخه‌ها جدول سایزبندی مخصوص به خود دارند.

بعد از انتخاب نوع دوچرخه نوبت به انتخاب جنسیت کاربر می‌رسد. نکته مهم اینجا است که خانم‌ها نسبت به آقایان در سایز بدنی و اندازه یکسان دارای پاهای بلندتری هستند و به همین دلیل بسیار مهم است که خانم‌ها از دوچرخه‌های مخصوص طراحی شده برای بانوان استفاده کنند. در آخر نیز اندازه قد و ارتفاع داخلی پای دوچرخه سوار برحسب سانتی‌متر یا اینچ وارد شده و در نهایت نرم‌افزار دوچرخه سایز مناسب کاربر را معرفی می‌کند.

 

انتخاب سایز دوچرخه متناسب با اندام چگونه است؟

برای انتخاب سایز دوچرخه باید سایز بدنه و لاستیک را در نظر گرفت. اگر می‌خواهید دوچرخه‌ای مناسب با سایز بدن خود انتخاب کنید می‌توانید از این روش‌ها بهره ببرید:

 

استفاده از جدول سایزبندی استاندارد کارخانه

جدول سایز استاندارد دوچرخه‌ها توسط شرکت‌های سازنده تهیه و عرضه می‌شود. بهترین راه برای استفاده از این جدول‌ها توجه به شاخص Ape است که قبلا در مورد آن توضیح دادیم. بنابراین بهترین راه انتخاب سایز دوچرخه مناسب استفاده از این جدول و تطبیق آن با شخص Ape خواهد بود.

 

بهترین سایز دوچرخه برای بانوان

می‌دانیم اندام خانم‌ها با آقایان تفاوت‌های بسیاری دارد. بنابراین مهم است که در زمان انتخاب سایز دوچرخه بانوان دقت ویژه‌ای به این نکته داشته باشید.

شرکت‌های تولید کننده دوچرخه، فریم دوچرخه بانوان را به شکل متفاوتی از فریم دوچرخه‌های مردانه طراحی می‌کنند. عموما طول دوچرخه بانوان کمتر از دوچرخه آقایان است. ضمن این که پایین تنه خانم‌ها نسبت به آقایان بلندتر است و به همین دلیل فریم دوچرخه بانوان در اغلب اوقات با طول کمتر طراحی می‌شوند. در دوچرخه‌های بانوان میله عمودی کمی شیب دار طراحی شده و دسته فرمان در آن‌ها کوتاهتر است.

 

تعیین قیمت دوچرخه

یکی از مهمترین نکات در زمان خرید دوچرخه قیمت آن است. قیمت دوچرخه تحت تأثیر فاکتورهای مختلفی تعیین می‌شود. مهمترین فاکتورهای تعیین قیمت دوچرخه عبارتند از:

  • سایز دوچرخه: یکی از اصلی‌ترین عوامل تعیین دوچرخه اندازه دوچرخه است. منظور از سایز دوچرخه اندازه فریم یا تنه دوچرخه است. معمولا دوچرخه‌های سایز بزرگ قیمت بیشتری نسبت به دوچرخه‌های سایز کوچک یا دوچرخه کودک دارند. کیفیت و جنس تولید فریم دوچرخه نیز مسئله‌ای است که در این بخش باید به آن توجه کرد.
  • طراحی دوچرخه: طراحی دوچرخه‌ها بر اساس علوم هندسه و فیزیک و توسط مهندسین انجام می‌گیرد. برای طراحی دوچرخه‌ها از استانداردهای بین المللی استفاده می‌شود. دوچرخه‌ها برای کاربردهای مختلفی از جمله دوچرخه سواری در جاده، کوهستان، پیست‌های ورزشی و… ساخته می‌شوند و نوع طراحی آن‌ها بر قیمت دوچرخه تأثیرگذار است.
  • سیستم تعلیق: از دیگر موارد تعیین کننده قیمت دوچرخه، سیستم تعلیق آن است. دوشاخه دوچرخه و تعداد فنرهای به کار رفته در آن از جمله مهمترین عوامل در تعیین قدرت سیستم تعلیق است.
  • سیستم ترمز: از دیگر عوامل تعیین کننده قیمت دوچرخه سیستم ترمز آن است. امنیت دوچرخه سواری بستگی مستقیم به کیفیت این سیستم دارد و در نتیجه در قیمت نهایی دوچرخه نیز تأثیرگذار است.
  • برند سازنده: برند سازنده دوچرخه نیز نقش مهمی در تعیین قیمت آن دارد. برندهای مشهور عموما قیمت بالاتری نسبت به برندهای متفرقه خواهند داشت.
  • کودک یا بزرگسال: از آنجایی که تنوع مدل‌ها در طراحی دوچرخه کودک بسیار کمتر است، قیمت دوچرخه کودکان بسیار کمتر از دوچرخه بزرگسالان است. مثلا قیمت یک دوچرخه ۲۹ بزرگسال نسبت به دوچرخه ۲۶ قیمت بالاتری خواهد داشت.

 

جمع‌بندی

برای خرید دوچرخه باید معیارهای مختلفی در نظر گرفته شود. مهمترین معیار خرید دوچرخه شامل مواردی چون کیفیت، سایز و قیمت آن است. مهمترین نکته در میان عوامل یاد شده انتخاب سایز مناسب دوچرخه است. ما در این مقاله به تمام نکات پیرامون تعیین سایز دوچرخه‌ها پرداختیم و به اهمیت انتخاب سایز مناسب دوچرخه‌ها اشاره کردیم.

انتخاب سایز نامناسب دوچرخه کودک می‌تواند روند یادگیری دوچرخه سواری و علاقمندی کودک به دوچرخه را تحت تأثیر قرار دهد. همچنین در مورد بزرگسالان نیز انتخاب سایز نامناسب با مشکلاتی چون کاهش ایمنی دوچرخه سواری، فشار به عضلات و ستون فقرات و… همراه خواهد بود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا