سمنان

ارتعاش سنجی محوطه تاریخی تپه حصار دامغان انجام شد

ارتعاش سنجی محوطه تاریخی تپه حصار دامغان انجام شد

به گزارش خبرگزاری recive استان سمنان، مجتبی اکبرپور روز یکشنبه ۲۷ آذرماه ۱۴۰۱ با اعلام این خبر گفت: با حضور هیات مطالعات مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی ایران در دامغان، ارتعاش سنجی و ارائه راهکارهای کاهش صدمات و خطرات ناشی از عبور ریل راه‌آهن محور تهران – مشهد بر روی تپه حصار دامغان صورت گرفت.

سرپرست اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان دامغان با اشاره به قدمت هفت‌هزارساله تپه حصار دامغان، افزود: باهدف پیگیری و بررسی اقدامات مطالعاتی قرارداد میراث فرهنگی و مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی ایران، گروه اندازه‌گیری میدانی مرکز تحقیقات در دامغان حضور یافتند.

اکبرپور گفت: اندازه‌گیری میدانی مقادیر صدا و میزان ارتعاشات ناشی از عبور ناوگان ریلی در محدوده تاریخی تپه حصار و بررسی راهکارهای کاهش خطرات و آسیب‌ها از اقدامات انجام‌شده توسط این گروه بود.

او افزود: عبور ریل راه‌آهن تهران مشهد از این محوطه تاریخی زخمی را بر دل تاریخ گذاشته که با عبور روزانه ده ها قطار از تپه حصار، این زخم عمیق‌تر شده و چشمان دوستداران میراث فرهنگی را نگران کرده است.

سرپرست اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان دامغان، تغییر مسیر راه‌آهن از محوطه تاریخی تپه حصار را یکی از مطالبات اصلی مردم دامغان برشمرد و ابراز امیدواری کرد: با جابجایی خطوط ریلی قطار از عرصه و حریم این اثر و کاهش تهدیدات و خطرات ناشی از آن، شاهد روزهای بهتری برای این محوطه ارزشمند باشیم.

تپه حصار دامغان در تاریخ ۲۴ شهریور ۱۳۱۰ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

۴۶

مجله خبری recive.ir

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا