سمنان

اجرای عملیات آبخیزداری با اعتبار بیش از دو میلیارد تومان در مهدیشهر

اجرای عملیات آبخیزداری با اعتبار بیش از دو میلیارد تومان در مهدیشهر

به گزارش خبرگزاری recive استان سمنان عملیات اجرایی آبخیزداری در حوزه‌های آبخیز شهمیرزاد (هیکو) با حجم ۱هزار و ۸۳۴مترمکعب با هدف ایجاد پوشش گیاهی و حفاظت آب و خاک در حال اجرا می باشد که ۸۰ درصد‍‍‍ پیشرفت فیزیکی داشته است .
مرادی حقیقی گفت: برای ساخت پنج بند سنگ و ملات در حوضه آبخیز آسوران- جاشلوبار ۱۲ میلیارد ریال و بند سنگ و ملات در حوضه آبخیز هیکو به حجم یکهزار و ۸۳۴ متر مکعب، هفت میلیارد ریال اعتبار صرف شده است.
واحد مطلق رییس منابع طبیعی مهدیشهر ادامه داد: این طرح‌ها شامل عملیات مکانیکی آبخیزداری، نظیر بندهای سنگی، ملاتی و خاکی، طرح‌های بیومکانیکی، شامل احداث هلالی آبگیر توام با بذرکاری، نهال‌کاری همراه با آبیاری و مراقبت است که با هدف کنترل سیلاب‌های مخرب، تغذیه سفره‌های آب زیر زمینی، آبدهی چاه ها، قنوات و احیای عرصه‌های منابع طبیعی نظیر جنگل‌ها و مراتع انجام می‌شود.
وی افزود: طرح‌های آبخیزداری و آبخوانداری نقشی مهم در کنترل سیلاب و رواناب‌های حاصل از بارش باران، تقویت سفره آب‌های زیرزمینی و جلوگیری از فرسایش خاک دارد و بر همین اساس انجام عملیات مکانیکی، بیومکانیکی و زیستی در قالب طرح‌های آبخیزداری در مناطق بالا دست حوضه‌های آبخیز شهرستان مهدیشهر انجام خواهد گرفت.
واحد مطلق با اشاره به اهداف طرح آبخیزداری خاطر نشان کرد: کنترل و مهار رسوبات، تثبیت پروفیل طولی آبراهه و همچنین کاهش شیب آبراهه، تثبیت دامنه‌های آبراهه در پشت سازه، حفاظت خاک، کنترل سیلاب، حفظ خاک دامنه آبراهه، کاهش خطر تهدید سیلاب برمنازل مسکونی و باغ‌ها، پرآب شدن قنات‌ها و چاه‌های پایین‌دست و در نهایت، رضایت مردم از اجرای این اقدامات است.
رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری مهدیشهر با اشاره به خشکسالی و کم آبی اظهارداشت: آبخیزداری راهکاری عملگرا در راستای حفظ آب، خاک و پوشش گیاهی است.

۴۸

مجله خبری recive.ir

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا