قزوین

اجرای برنامه آمادگی تابستانه در نیروگاه شهیدرجایی

اجرای برنامه آمادگی تابستانه در نیروگاه شهیدرجایی

به گزارش خبرگزاری recive از قزوین، جواد دوستی، معاون مهندسی و برنامه‌ریزی نیروگاه شهیدرجایی با اشاره به وضعیت آمادگی واحدهای نیروگاه برای تولید برق پایدار در تابستان۱۴۰۱ گفت: هرساله به منظور کسب آمادگی لازم برای تولید انرژی الکتریکی در فصل پرمصرف تابستان، برنامه‌هایی از سوی گروه برنامه‌ریزی، تدوین و برای اجرا به معاونت‌های مربوطه ابلاغ می‌شود.
او در تشریح جزییات این برنامه افزود: تجهیزات واحدهای نیروگاه هرساله مورد بازبینی قرار می‌گیرد و در صورت وجود اشکال در آن‌ها، نسبت به رفع آن‌ها اقدام می‌شود تا خللی در فرآیند تولید برق به ویژه در ایام گرم سال ایجاد نشود.
معاون مهندسی و برنامه‌ریزی ادامه داد: برنامه آمادگی تابستانه به گونه‌ای تدوین می‌شود تا تجهیزات مهم و اساسی واحدها که نقش مهمی در حفظ پایداری تولید در شرایط افزایش دمای هوا دارند، مورد بررسی و بازبینی قرار گیرد که در این ارتباط، برج‌های خنک‌کن اصلی، جایگاه ویژه‌ای دارند به گونه‌ای که آمادگی این تجهیزات بزرگ، مانع از افت راندمان و بهره‌وری در واحدهای بخاری می‌شود. از این روی، شناسایی و رفع نشتی در دلتاهای برج‌ها، شست‌وشوی دلتاها در ۳مرحله، بازدید و تنظیم لوورهای دلتاها و غیره، از اقدامات مهمی است که با اجرای برنامه آمادگی تابستانه، انجام شد و یا در حال انجام است.
دوستی در ادامه بیان کرد: بازدید و آماده‌سازی سیستم‌های خنک‌کاری کمکی واحد(ACT)، هواسازها و چیلرهای واحدها، کمپرسورها، همچنین سیستم هوای سرویس و کنترلی و بویلرهای کمکی، از اقدامات دیگری است که برای آمادگی تابستانه واحدها در دستور کار قرار گرفته و از سوی متخصصان نیروگاه در حال انجام بوده و در مراحل پایانی قرار دارد.
او افزود: آماده‌سازی سیستم خنک‌کاری واحدهای گازی، شست‌وشوی رادیاتورهای آن و بازدید و آماده‌سازی سیستم «مه‌پاش» که نقش مهمی در افزایش تولید واحدها در ساعات گرم روز دارد، از اقداماتی است که در این ارتباط در نیروگاه سیکل ترکیبی به انجام رسیده است.
دوستی با اشاره به ضرورت آمادگی سیستم‌های ایمنی در واحدهای سیزده‌گانه برای پیشگیری از حوادث احتمالی گفت: از موارد مهم در برنامه تابستانه، اطمینان از عملکرد صحیح سیستم‌های ایمنی واحدها است که با اجرای این برنامه، نقاط پرخطر شناسایی شده و تدابیر لازم برای مقابله با آن‌هاتدارک دیده شده است.
این مقام مسئول ادامه داد: در همین ارتباط لازم به توضیح است که با کمک و همراهی امور نظارت بر خدمات عمومی، علف‌های روییده در مناطق پرخطر نیروگاه نیز برای جلوگیری از آتش‌سوزی، چیده شده است.
معاون مهندسی و برنامه‌ریزی نیروگاه شهیدرجایی گفت: فعالیت‌های مرتبط با برنامه آمادگی تابستانه با استفاده از ظرفیت‌های داخلی انجام شده و یا در حال انجام است که پایش آن نیز تا پایان فصل تابستان، ادامه دارد.

۴۸

مجله خبری recive.ir

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا