گلستان

ائمه جمعه مطالبه‌‌گر باشند

به گزارش خبرگزاری فارس از پل‌دختر، حجت‌الاسلام رضا حقیان در جلسه ستاد برگزاری نماز جمعه پل‌دختر اظهار کرد: ستادها با تشکیل هیات امنا و برنامه‌ریزی از مردم کمک بگیرند که مردم بیشتر از دولت‌ها در خدمت و توسعه دین کمک می‌کنند، هم‌چنان که بسیاری از مساجد توسط مردم ساخته شده است.

وی به چارت و ساختار جدید ستاد‌های برگزاری نماز جمعه در کشور اشاره کرد و افزود: رسانه نماز جمعه، رسانه امام معصوم در عصر حضور، نایب امام درعصر غیبت  و تربیونی مقدس است و رسالت ائمه جمعه، رسالت امام معصوم در عصر حضور و رسالت ولی فقیه در عصر غیبت محسوب می‌شود.

رییس شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه استان لرستان گفت: این رسانه ضمن امید به مردم در ایجاد حرکت به منظور پیشبرد اهداف عالیه نظام اسلامی نسبت به ناکارآمدی‌ها و مشکلات نباید بی‌تفاوت باشد، بلکه بایدضمن هدایت‌گری، ایجاد امید به سمت معروفات و خوبی‌ها و خدمت به مردم ، مطالبه‌گر باشد.

وی افزود: وظایف منصوبین مقام معظم رهبری در شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه، فرایندی تعریف شده است، به این منظور که امامان جمعه در شهرها و بخش‌های مختلف ناکارآمدی‌ها را ابتدا با مطالبه‌گری از طریق دعوت متولی امر مربوطه به دفترخود،  به وی تذکر داده و او را توجیه می‌کنند.

رییس شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه استان لرستان گفت: چنان‌چه این پیگیری‌ها به جایی نرسید، مطالبه را از مسئولان استانی، نماینده ولی فقیه در استان و شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه پیگیری می‌کند و سپس چنان‌چه نتیجه نداشت،  امام جمعه،وظیفه دارد ازاین تربیون موضوع را به سمع و نظر نمازگزاران و مردم برساند، تا آنان فکر نکنند به رسالت خود عمل نکرده است.

وی افزود: شورای سیاست‌گذاری حامی ائمه جمعه درپی‌گیری مطالبات مردم و اقدام‌هایی است که به نفع مردم توسط امام جمعه مطرح می‌شود.

حقیان یادآورشد: تغییراتی با روی کارآمدن رییس جدید شورای‌سیاست‌گذاری ائمه جمعه کشور در آیین‌نامه اجرایی ستاد‌های نماز جمعه ایجاد شده که به این ستادها ابلاغ و باعث رونق کار است.

وی افزود: نمازجمعه از نگاه مقام معظم رهبری یک قرارگاه است که سه رکن اصلی و اساسی شامل تشکیلات، برنامه و عملیات و اجرا دارد.

رییس شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه استان لرستان گفت: بخشی از برنامه‌ریزی مربوط به امام جمعه و بخشی از آن مربوط به ستادهای نماز جمعه براساس شرح وظایف معاونت‌های مختلف می‌باشد و این برنامه‌ریزی هرسال از ابتدای دی ماه تا پایان این ماه تنظیم و به شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه جهت ارزیابی و تایید نماینده ولی فقیه در استان تحویل وسپس حرکت تشکیلاتی آن آغاز می‌شود.

وی افزود: براساس چارت تشکیلاتی باید برنامه‌ریزی ستادهای نماز جمعه به موقع و دقیق انجام و نسبت به ثبت، ضبط و مستند‌سازی در جهت حفظ این حرکات تکاملی، اقدام شود و این از مهم‌ترین انتظارات شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه است.

حقیان یادآورشد: پرهیز از خود‌محوری در کارهای تشکیلاتی ستادهای نماز جمعه ممنوع و برنامه‌ها باید بر اساس تقسیم کار و زیر نظر رئیس ستاد و با هماهنگی امام جمعه اجرا و اعضا باید به این برنامه‌ها وفادار باشند.

وی افزود: تشکیلات شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه و نهاد امامت جمعه،اعتبارات دولتی ندارد بلکه یک ستاد مردمی است و باید با تکیه برآنان اداره شود و مومنان در این زمینه وظایفی دارند که در سراسر کشور مردم خوب کمک می‌کنند.

رییس شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه استان لرستان گفت: پروژه‌های نیمه تمام مصلی در سراسر کشور به خاطر وضعیت خاص اقتصادی و تحریم‌ها متوقف شدند و در گذشته با اعتبارات قطره‌چکانی پیشرفت‌هایی داشتند که امسال امید است با تثبیت و استقرار مسئولان در دولت جدید اعتباراتی از سوی دولت نیز به این پروژه‌ها اختصاص یابد که در این زمینه پیگیری‌های لازم صورت گرفته است.

وی با بیان این که مردم سرمایه‌ای تمام ناشدنی هستند، افزود: ستادهای نماز جمعه پایگاه‌هایی مردم‌نهاد و مردم‌پایه هستند و باید تکیه‌گاه آنها باشند و با تشکیل هیات امنا از مردم کمک بگیرند.

حقیان یادآورشد: تکیه گاه‌های مردمی باید در شهرستان پل‌دختر،به ویژه در کمک به تکمیل مصلی نماز جمعه تقویت شود و این تکیه‌گاه دائمی تامین گردد که براساس دیدگاه امام راحل و مقام معظم رهبری ،نمازجمعه نهادی مردمی است و دولتی نیست و باید از صفر تا صد آن با تکیه بر مردم باشد و آن را اداره کنند که در این رابطه مسئول هستند.

وی افزود: شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه در هرشهرستان در رابطه با فعالیت‌های رسانه‌ای در فضای مجازی،  پایگاه‌های  اطلاع‌رسانی و قرارگاه فرهنگی نماز جمعه دارد که بخشی از این فعالیت توسط دفاتر امام جمعه صورت می‌گیرد و در گذشته این فعالیت‌ها محدود به بخش خطبه‌ها و اخبار نهاد بود.

رییس شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه استان لرستان گفت: این قرارگاه از این پس به یک رسانه فرهنگی و هنری در توسعه و گسترش معارف دین تبدیل می‌شود و ستادهای برگزاری نماز جمعه مجازند مطالب مختلف در خصوص سبک زندگی اسلامی و آنچه مردم در یک زندگی اسلامی نیازمندند، از احکام تا مسائل اجتماعی ،سیاسی و غیره را از این طریق با نظر امام جمعه در این کانال پخش کنند.

حقیان به شبکه استانی شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه اشاره کرد و افزود: این شبکه تا کنون به پخش خطبه‌های نماز جمعه و مسایل و اخبار مربوط به دفاتر ائمه جمعه محدود بود که قرار است به یک رسانه جامع و کامل در تبلیغ معارف دین در حوزه‌های مختلف و پخش عمل‌کرد و مجاهدت‌های ائمه جمعه و ستادهای برگزاری نماز جمعه در سراسرکشور تبدیل شود.

انتهای پیام/


نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا