همدان

آزادی ۶۰۰ زندانی در همدان با یک «عذرخواهی»

به گزارش خبرگزاری فارس از همدان، محمدرضا عدالتخواه ظهر امروز در دیدار معاون رئیس قوه قضائیه با کارکنان دادگستری استان همدان با بیان اینکه در حال حاضر ۶۳۴ نفر عضو شورای حل اختلاف استان هستند اظهار کرد: طی ۲۶ ماه گذشته ۲۳۰ هزار فقره پرونده به شورای حل اختلاف وارد شده  که ۲۳۲ هزار پرونده مختومه و ۷ هزار ۸۹۵ مورد باقی مانده است.

وی با اشاره به اینکه موجودی شورای حل اختلاف ۱۱ هزار و ۱۱۸ فقره پرونده است عنوان کرد: قریب به ۵ میلیون فقره پرونده در شورای حل اختلاف کشور رسیدگی شده که کار بزرگی بوده است.

رئیس دادگستری استان همدان با اشاره  به اینکه از  ۲۸۱ هزار و ۶۳۷ پرونده وارده ،۲۹۰ هزار و ۴۳۰ مورد حل شده عملکرد تجمیعی شعب شورای حل اختلاف و دادگاه‌ها بوده است، گفت: همدان با ۴۸ درصد مصالحه پرونده، رتبه دوم را در کشور دارد.

وی با بیان اینکه ۱۰ درصد از پرونده‌های وارده به دادگاه‌ها و ۱۵ درصد  پرونده‌های حقوقی مختومه شده است افزود:  از ۱۰ هزار و ۶۱ پرونده وارده به ۸۶۶ مورد اعتراض شده که تنها هفت درصد بوده است.

عدالتخواه با تاکید به اینکه سال ۹۸، ۷۷ میلیارد ریال سهم دادرسی بود که ۹۰ درصد محقق شد، گفت: این میزان سال ۹۹، ۸۱ میلیارد ریال بود و امسال ۸۷ میلیارد ریال بوده که ۵۴ میلیارد ریال سال جاری محقق شده است.

با فعالیت کمیته معتذرین بیش از ۵۱ میلیارد تومان شکایت منجر به بخشش شد

وی از فعالیت هیات‌های صلح و ستاد صبر در استان سخن به میان آورد و افزود: با دانشگاه فرهنگیان صحبت شده تا از ظرفیت ۲ هزار دانشجو این مجموعه در اجرای طرح داوطلبان صلح‌یار بهره‌مند شویم.

رئیس دادگستری استان همدان با اشاره به فعالیت کمیته مصلحین و کمیته معتذرین عنوان کرد: با فعالیت کمیته مصلحین تاکنون ۳۵ قتل عمد مصالحه شده و ۲۰ قتل هم در حال رسیدگی بوده که برخی تا ۹۰ درصد به صلح رسیده است.

وی با اشاره به اینکه در کمیته معتذرین چاپ کتاب، آموزش و … مورد توجه بوده است افزود: با فعالیت کمیته معتذرین بیش از ۵۱ میلیارد تومان شکایت منجر به بخشش شد.

عدالتخواه با بیان اینکه نیروی انتظامی بیش از ۴ هزار نفر را تشویق به عذرخواهی کرده است خاطرنشان کرد: بیش از یک‌هزار نفر از محکومین زندان درخواست عذرخواهی داشتند که در این میان بیش از ۶۰۰ نفر از زندان آزاد شدند.

وی با بیان اینکه امروز سامانه الکترونیکی وکلای مصلح راه‌اندازی شد افزود: طرح مصلحین کاملا داوطلبانه است و ۳۰۰ وکیل در سامانه ثبت‌نام کردند.

رئیس دادگستری استان همدان با بیان اینکه پرونده هایی که از طریق سامانه الکترونیک شعب دادگاه و دادسرا ارجاع می شوند تا صبح امروز بیش از ۴۰۰ فقره بوده که به وکلای مصلح ارجاع شده است تاکید کرد: این طرح در استان خوب اجرایی شود در کشور نیز قابل اجرا خواهد بود.

انتهای پیام/۸۹۰۲۶/ قاین مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا